Co zajímá stárnoucí ženu v Tunisu?

Jakožto stárnoucí bílou ženu mě toho zajímá čím dál víc a u každé země, ve které se shodou okolností ocitnu, mě zajímá sociální systém.

Tak tedy Tunisko:

Sociální systém Tuniska je překvapivě (na subsaharskou Afriku blízký našemu), tedy nic moc, ale něco přece:

 Důchody: Tunisané mají nárok na důchod po odpracování minimální doby 15let (dříve 10let) a do důchodu odchází v 60letech, některé profese v 62letech. 

Často si k důchodu přivydělávají

 Dovolená: po 1 roce práce 15pracovních dní, po 5 letech práce 21dní. 

Ve státním po létech praxe 25-30 dní

Odvody: platí zaměstnavatel nebo OSVČ, jinak velký problém je zde únik odvodů v neustále rostoucí šedé ekonomice 

 Sociální dávky: podpora chudých dávkami pro chudé je zavedena, byť absolutně nestačí. Podpora v nezaměstnanosti také je, ale velmi komplikované vyřizování. 

 Zdravotnictví: poměrně dostupné pro všechny s velmi nízkou spoluúčastí. 

Bydlení – tam to trošku drhne, hlavně pro mladé.

 Vzdělání – vysoká úroveň vzdělanosti, cca třetina mladých má VŠ a hovoří nejen Fr, ale i Aj, problém je beznaděj, co se týče uplatnění, bydlení, možnosti založit rodinu, u mladých mužů velké nebezpečí radikalizace. 

Ženy a zahalování: dobrovolné a na univerzitní půdě je zahalování zakázané.

Nicméně po pádu autoritářského sekulárního režimu, který ortodoxní islamizaci potlačoval, tak po revoluci a svobodě došlo k nárůstu ismalizace. Ve městech se zahaluje třetina mladých žen, na vesnicích ve vnitrozemí prý 70% mladých žen se zahaluje.

Jinak ženy mají rovnoprávné postavení formálně, ale prakticky jsou zde rozdíly ve výdělcích muži versus ženy podobné jako v ČR a tedy vyšší než v Turecku, které kupodivu tu rovnoprávnost naplňuje tímto více než ČR. 

Z cest zdraví Vaše Zdena

Sdílet

Facebook
LinkedIn
WhatsApp